Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Ніби знову в перший клас». Як родина сироварів вирвалася з окупації та відновлює бізнес на Хмельниччині

Партнерський матеріал

Опубліковано

Олена та Юрій Лубенські з трьома дітьми у березні залишили окупований Бердянськ. Вдома родина зачинила приватну сироварню, у якій виготовляли сири за європейськими та авторськими рецептами. Тепер подружжя відновлює бізнес на Хмельниччині і чекає на повернення до українського Бердянська.

Прихистили у себе маріупольців

«Ми прожили місяць в окупації. Спочатку ходили на проукраїнські мітинги, протестували, показували, що Бердянськ – це Україна. Але потім російські окупанти заарештували організаторів мітингів, почалися переслідувати бердянців за українську мову. Люди ховалися по підвалах, діти не вчилися, з продуктами ставало все важче, черги за хлібом були з 4 ранку. Готівки майже не лишилося у людей. Так жити страшно», – розповідає Олена Лубенська

Олена Лубенська разом із чоловіком Юрієм

Та навіть за цих обставин родина Лубенських прихистила у себе в будинку маріупольців. У них жили кілька родин, яким вдалося виїхати з блокадного міста-героя.

«Наш невеликий дім був повен людей, ми з чоловіком вирішили виїжджати з окупації, людям запропонували лишатися у нашій хаті, але вони відмовилися. Тож ми виїхали усі разом звідти», – каже Олена. 

Під час евакуації забрали обладнання для сироваріння

До війни родина багато подорожувала Європою та розвивала власний бізнес – сироварню на вогні. Цим і заробляли на життя – варили та продавали сири, брали участь у ярмарках та фестивалях.

Коли ухвалили рішення про евакуацію з рідного міста, найперше, що забрали, – обладнання для сироваріння. Взяли із собою мідний чан на 70 літрів, спакували ножі для сиру, форми, закваски, ферменти, тканину. 

Олена Лубенська

Їх прихистили підписники з Хмельницького та запропонували шукати приміщення для роботи в області. Не знайшовши нічого, родина поїхала на Волинь. Усе, що пропонували для роботи, – це оренда приміщення до 10 тисяч гривень на місяць.

«Для нас це великі гроші, їх треба заробити, тож ми не хотіли приймати такі пропозиції з орендою. Також дуже важливо, щоб для виробництва сиру було якісне місцеве молоко. Тому ми шукали таке місце, яке поєднає у собі ці складові», – ділиться Олена.

Допомогла підписниця, яка також захоплюється сироварінням

Врешті родина зголосилася на пропозицію ще однієї своєї підписниці – підприємниці з Полонного, що на Хмельниччині, Олени Мирончук. Вона купувала рецепти бердянських сироварів, навчалася основ сироваріння на вогні. 

За її підтримки переселенці розпочали роботу на новому місці, познайомилися з місцевими фермерами, у яких закуповують молоко. Невелике містечко Полонне подобається бердянській родині. Кажуть, що темп життя тут швидший, ніж вдома.

Сир від родини Лубенських

Зараз Олена Лубенська переробляє 60 літрів молока на день. Робить переважно м’які сири – бринзу, халумі, лабне, сирні кульки, які продає місцевим жителям та замовникам онлайн через соціальні мережі. Це – сири швидкого приготування, але саме такі просять замовники. Хоча раніше сировари виготовляли сири тривалого зберігання – з білою пліснявою, скоринкою. Війна внесла корективи у їх бізнес. 

«Це великий відкат назад, наче з 11 класу знову ідеш у перший. Ми робили тверді сири, за кілька років навчилися багатьох секретів, до нас вже зверталися європейські сировари за порадами», – розповідає жінка.

Сир для мешканців Ірпеня

Цими днями родина долучилася до волонтерів, які повезли продукти до зруйнованих після окупації містечок на Київщині – Ірпеня та Горенки. Лубенські зробили сир, який безкоштовно роздали місцевим. 

«Майже два тижні ми робили сир, щоб повезти на Київщину. Гроші на молоко перерахували наші постійні клієнти, ми вклали свою працю. У містечках, де ми були, побачили страшні наслідки війни. У людей зруйновані будинки, немає їжі, будівельних матеріалів, одягу, предметів побуту. Зараз важливо підтримувати таких людей», – розповідає підприємиця.

Олена Лубенська

Повернутись до українського Бердянська

Олена вірить, що обов’язково повернеться до українського Бердянська, а на новому місці продовжить працювати філія її сироварні. 

«Своїм прикладом я хочу підтримати сироварів, які з різних причин зараз не варять сир. Кожен з нас – маленький елемент великого ланцюжка. Ми купуємо молоко у людей, які тримають корів, тож даємо можливість заробити малим фермерам. Я дуже хочу, щоб кожен зараз повернувся до роботи, міг прогодувати свою родину, допомогти стареньким батькам».

Сир від родини Лубенських

Усі фото: instagram.com/formaggio_olive

Суспільство

В Луцьку відреставрують колишню будівлю кінотеатру “Батьківщина”

Опубліковано

У Луцьку невдовзі відкриється багатофункціональний простір для бізнесу на місці колишнього кінотеатру “Батьківщина”. Цей новий центр стане місцем, де підприємці зможуть знайти все необхідне для розвитку свого бізнесу: сучасні офіси, конференц-зали, коворкінги та інші зручності.

Про це повідомляють NE: Urban.

Про простір

У Луцьку на місці колишнього кінотеатру “Батьківщина” відкриють багатофункціональний простір для бізнесу. Фасад будівлі буде реставровано з урахуванням збереження автентичних елементів. Усередині облаштують сучасний хол із конференц-залами, кафе, кабінетами й коворкінгом, а також технічні приміщення і санвузли. Прилеглу територію планують озеленити. Загальна вартість реставрації складає близько 46 мільйонів гривень, з яких 34 мільйони – грантові кошти.

Читати також: Якби у кожного українця вдома стояв 3D-принтер, наша перемога була б швидшою

Цей простір стане місцем для комунікації місцевого й релокованого бізнесів, а також міської влади, зазначив директор департаменту економічної політики міської ради Борис Смаль у коментарі для видання “Волинські новини”.

Проєкт фінансується урядом Німеччини та реалізується німецькою організацією GIZ у співпраці з Програмою розвитку ООН в Україні.

Нагадаємо, що на Подолі в будівлі врятованої памʼятки відкрили арт-простір.

Фото: NE: Urban.

Читати далі

Суспільство

Тайсон Фʼюрі хоче провести відпустку в Україні

Опубліковано

Минулої ночі в Саудівській Аравії відбувся найочікуваніший боксерський поєдинок року — бій українця Олександра Усика з британцем Тайсоном Ф’юрі. Результат: Олександр Усик здобув перемогу і отримав звання абсолютного чемпіона світу в надважкій вазі. Це досягнення зробило його одним із найтитулованіших боксерів світу.

Після оголошення результатів Тайсон Ф’юрі підійшов до Олександра Усика, подякував за поєдинок і запропонував провести спільну відпустку з родинами. Спершу вони мають відвідати Україну, а потім — Великобританію.

Читати також: Історія кулінарної спадщини: як добре ви знаєте давню українську кухню? (ТЕСТ)

“Я хотів би приїхати в Україну зі своєю сім’єю і провести відпустку з твоєю родиною. А ти приїжджай до мене додому і проведи відпустку зі мною”, — запропонував Тайсон Ф’юрі.

На що Усік відповів:

“Без проблем, друже.”

Нагадаємо, що на Подолі в будівлі врятованої памʼятки відкрили арт-простір.

Також ми повідомляли, що в Сумах запрацював реабілітаційний спецпроєкт для ветеранів та цивільних.

Читати далі

Суспільство

Історія кулінарної спадщини: як добре ви знаєте давню українську кухню? (ТЕСТ)

Опубліковано

Українська кухня – невичерпне джерело кулінарних шедеврів та культурної спадщини. Її страви втілюють в собі багатовікову історію, національну самобутність і глибокі традиції.  Однак, під час тотальної русифікації та політичних турбулентностей, частина цінних страв була забута, а інші недоліком російської агітації надані чужеземними етикетками.  

ШоТам пропонує пройти тест та дізнатись, як добре ви знаєте українську кухню.

З чого наші предки готували тетерю?

Правильно! Неправильно!

Тетеря - це страва схожа на куліш і готується вона з пшона. Кашу заправляють рідким гречаним або житнім тістом. На свята тетерю готували на м’ясній або рибній юшці, а в звичайні дні, або під час посту, тетерю заправляли хріном з квасом. Готову страву приправляли товченим салом або засмажкою з цибулі на олії.

Ця страва була гідною прикрасою столу “Енеєвих бояр”, що згадується у легендарній поемі Котляревського. Що це?

Правильно! Неправильно!

Шпундра включає у себе свинячу грудинку, яку підсмажують з цибулею на сковороді, а потім варять у буряковому квасі разом з нарізаними буряками і заправляють борошном.

Що є основним інгредієнтом соломахи?

Правильно! Неправильно!

Основним інгредієнтом соломахи є гречане борошно, іноді може використовуватись пшеничне або житнʼ, з якого готується рідке тісто. Тісто заливають у підсолений окріп та варять, постійно розмішуючи. Коли соломаха стає готовою, до неї додають масло, надаючи страві більш насичений смак.

В якому регіоні раніше їли лемішку?

Правильно! Неправильно!

Лемішка – традиційно полтавська страва, яка давно вийшла з українського побуту. Сьогодні її рецепт зберігся завдяки згадкам у книжках та обрядовим приготуванням страви на ярмарках. Обсмажене гречане борошно розводять у гарячій солоній воді так, щоб вона зберігала густу консистенцію. Потім додають туди шматочки сала, також попередньо обсмажені. Страву перекладають у глиняний горщик і допікають у добре прогрітій печі. В тому ж горщику і подають на стіл.

Гляґи - з чого готується ця старва?

Правильно! Неправильно!

Хляки, ґляґи, флячки або ж рубці — традиційна страва, що готується з частини коров’ячого шлунка. Після ретельного миття та очищення, хляки дрібно нарізають і довго варять зі спеціями. Готову страву щедро приправляють перцем і часником, а також заправляють відвареним пшоном або підбивають борошном. На Полтавщині до флячок зазвичай додають галушки. Крім того, хляки часто подають як рідку страву разом із бульйоном, у якому вони варилися.

Як називався суп з солоних огірків?

Правильно! Неправильно!

Огірочник – це традиційна українська страва, юшка, приготована на основі солоних огірків. Вона вважається однією зі старовинних рідкісних страв України та може бути розглянута як попередниця сучасної солянки. Назва походить від основного інгредієнту – солоних огірків. Огірочник можна приготувати як на м’ясному бульйоні, так і на воді або овочевому бульйоні, що робить його доступним як для м’ясоїдів, так і для вегетаріанців.

Який основний інгредієнт межива?

Правильно! Неправильно!

Меживо – традиційна українська страва, котра подібна із відомими нам овочевою ікрою чи рагу. Додаються до межива буряк, кабачки, баклажани, помідори, гарбуз (за бажанням якісь інші овочі), а також обов’язково додають цибулю і моркву. Вживати цю страву можна як у гарячому вигляді, так і холодну. Більше того, кажуть, що меживо настояне декілька днів стає навіть кращим на смак – адже овочі маринуються у власному соку.

Історія кулінарної спадщини: як добре ви знаєте давню українську кухню? (ТЕСТ)
Треба ще поїсти!
Що ж, непоагано, але про українську кухню вам точно треба дізнатись більше! Або ж, сходити та поїсти її...
Це підпал! Бачимо, ви вмієте добряче поїсти!
Крутий результат! Може порадите нам ще пару давніх українських рецептів? Бо бачимо, ви на цьому розумієтесь!

Поділіться своїми результатами:

Читати далі